ETLİ SEBZELİ GÜVEÇ

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  ETLİ SEBZELİ GÜVEÇ

  etli-sebzeli-guvec-tarifi

  ETLİ SEBZELİ GÜVEÇ

  Etli sebzeli güveç yemeğimiz için malzeme listemiz şöyledir:
  1 kg dana eti, 1 paket mantar, 1 adet kırmızı biber, 2 adet kabak, 1 adet patlıcan, 3 adet köy biberi, 1 adet büyük domates, 3 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı domates salçası, 2 adet defne yaprağı, yeterince sıcak su, sıvıyağ, tuz ve karabiber

  Gelelim etli sebzeli güvecimizin yapılışına: Öncelikle işe mantarlarımızdan başlıyoruz. Mantarlarımızı dörde bölüyoruz. Kırmızı biberimizi ve köy biberimizi iyice yıkayıp çekirdeklerini ayıklıyoruz ve de küp küp doğruyoruz. Sarımsaklarımızı ince ince doğruyoruz. Dana etimizi kuşbaşı şeklinde doğrayarak hazırlıyoruz. Daha sonra tencereye alarak sotelemeye başlıyoruz. İnce ince doğradığımız sarımsaklarımızı ve defne yaprağımızı sotelenen etimizin üzerine ilave ediyoruz. Sonrasında biberlerimizi ekliyor ve karıştırıyoruz. Salçamızı da ilave ediyoruz. İyice kavuruyoruz.

  Karabiber ilave ederek sıcak suyumuzu koyup, kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
  Patlıcanımızı alaca şekilde soyuyoruz. Kabakla ikisini parmak boyunda doğruyoruz. Fırın tepsimize kabak ve patlıcanı diziyoruz. Sıvıyağ ve tuzunu ekleyerek, harmanlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Ayrı bir tavada ise mantarımızı sıvıyağ ile soteliyoruz. Küçük güveç kaplarımızı fırın tepsisine diziyoruz. Pişen etli harcımızı güveç kaplarına yerleştiriyoruz.

  Üzerlerine mantarlarımızı ekliyoruz. Onun da üzerine 1-2 parça patlıcan ve kabak koyuyoruz. Domatesimizi soyup dilimleyerek güveçlerimizin üzerine diziyoruz. Üstüne yine tuz ve karabiber atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırınımızda yarım saat kadar pişiriyoruz.

  Ve etli sebzeli güvecimiz servise hazır… Herkese afiyet olsun.

  Malzemeler
  Yapılışı