Etli Kapuska

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Etli Kapuska
  4-6
  kişilik

  etli-kapuska-tarifi

   

  Etli Kapuska veya Et yerine Kıymalı kapuska

  Trakya mutfaklarından doğan, tüm annelerin vazgeçilmez yemeği olan Etli Kapuska, insanlar tarafından ya çok sevilir ya da hiç sevilmez. Nedense lahananın böyle bir özelliği vardır. Bu durumun kokusundan rahatsız olmakla alakalı olduğu düşünülebilir.  Kış mevsiminin en gözde ve en sık yapılan yemeği için gerekli malzemeleriniz orta boy lahana, 2 baş kuru soğan, 250 gr kuşbaşı et, 1kaşık salça, 2 domates, tuz, sıvıyağ ve sudan ibarettir.

   

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler

  Kış mevsiminin en gözde ve en sık yapılan yemeği için gerekli malzemeleriniz orta boy lahana, 2 baş kuru soğan, 250 gr kuşbaşı et, 1kaşık salça, 2 domates, tuz, sıvıyağ ve sudan ibarettir.

  Yapılışı

  Etli Kapuska yapılışı :

  Orta boy lahana yaprakları çıkarıldıktan sonra iç kısmı ile yemeğe başlanır. İnce ince doğranan lahanalar yıkanır. Süzülmeye bırakılır. Etli yemeklerde arzuya göre et suyu alınacaksa etler önceden haşlanır ve suyu alınır. Eğer suyu kullanmayacaksak etler kuşbaşı haliyle teflon ya da seramik bir tencerede de ince kıyılmış soğanlarınızla beraber kavrulur. Kapak kapalı tutulmalıdır aksi takdirde et suyunu çeker ve yanar. Kavurma işlemi gerçekleşir. Etli Kapuska için diğer bir adım lahanaları kavrulan et ve soğana eklemektir.  Ardından domatesler eklenir. Rengi için salça koyulur ve karıştırılarak ağzı kapatılır. Tuz yemeğe en son atılmalıdır. Lahanalar kavrulduktan sonra üzerini çok az şekilde geçecek kadar su koyulur.

  Lahanaları kavurmadan su koymak duru bir görüntü verir ve lahanalar güzel pişmez. Acemi ev hanımları suyu hemen döktüklerinde maalesef övgü dolu bir akşam yemeğiyle karşılaşmazlar. Özellikle bebekler için birebir bir tarif olan Etli Kapuska yüzyıllarca annelerinvazgeçilmezi olacaktır.

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma