Etli Bulgur Pilavı

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Etli Bulgur Pilavı

  Etli bulgur pilavı yöresel yemeğimizdir.Anadolunun her köyünde sıkça yapılan vazgeçilmez bir yemektir.Hemen tarifini paylaşalım..

  Malzemeler

  Etli bulgur pilavı yaparken kullanacağınız malzemeler iki su bardağı iri bulgur, 200 gram dana eti, iki adet kuru soğan, iki adet sivri biber, bir adet domates, bir çorba kaşığı domates salçası, bir çorba kaşığı biber salçası, iki yüz gram margarin, tuz ve pul biber kullanıyorsunuz.

  Yapılışı

  Etli bulgur pilavı için öncelikle bir adet kuru soğanı ince ince doğrayın. Daha sonra doğradığınız soğanları yüz gram sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavurun. Dana etlerini küçük küçük doğrayın ve soğanınıza katarak kavurun. Etlerin suyu tükendiğinde domates ve biber salçasını, tuzu ekleyin ve bir iki defa karıştırın. Daha sonra yeterli miktarda sıcak suyu katın ve tencerenizin ağzını kapatıp pişmesini bekleyin.

  Etli bulgur pilavı yapmak için bulguru yıkayın ve süzün. Kalan bir adet soğanı doğrayın ve tencerede pembeleştirin. Daha sonra doğradığınız sivri biberleri ve bulguru ilave ederek kavurun. Doğranmış domatesleri de tencereye katın. Daha sonra pişirdiğiniz et suyundan ayırın ve bulgura katın karıştırın. Karıştırılan salçadan iki su bardağı katın ve karıştırın. Bulgur suyunu çektikten sonra on dakika bekleyin ve pilavı karıştırarak yemeğinizi servis yapın.