Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları
14 Mart 2017

Mis gibi kokusuyla ve tatlı hazzıyla benim favori meyvelerimden biri olan elma ihtiva ettiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” içinde gösteriliyor.

 

Türkiye dünya genelinde elma üretimde çin ve ABD’den sonrasında üçüncü sırada geliyor ve bu sayede ülkemizde yetişmeyen meyvelere göre nispeten daha ucuza satın alabiliyoruz.

 

Aralarında kayısı, erik, kiraz, şeftali, armut, ahududu benzer biçimde oldukca popüler meyvelerin bulunmuş olduğu “gülgiller” ailesinden olan elmanın sağlığa faydaları ile ilgili meydana getirilen çalışmalar, kalp ve damar sağlığının korumasından güçlü bir bağışıklık sistemine kadar pek çok noktada etken bir gıda olduğunu ortaya koyuyor.

 

 

Sağlıklı Dişer İçin Elma:

Elmanın tanınan en mühim faydası, beyaz ve sıhhatli dişlerinizin olmasını sağlamasıdır.  Isırılarak yenilen bir elma diş fırçası vazifiyeti görür ve diş arasındaki mikropları ya da artıkları temizler, bu yüzden eksperler elmanın ısırılarak tüketilmesini tavsiye ederler. Elma dişleri güçlendirir ve beyaz kalmasını sağlar bunun yanısıra ağız amacıyladeki bakterileri öldürücü özelliği vardır.  Diş çürümelerini yavaşlattığı gibi ağzın tükürük üretmesine yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığına Faydalıdır:

Fareler üstünde oluşturulan deneyler, elmanın Alzheimer hastalığından koruduğunu ve beynin yaşlılıktan kaynaklanan tesiri azalttığını meydana koymuştur.

Parkinson Hastalığından Korur:

Genel anlamda oluşturulan incelemeler yüksek oranda lif sahibi olan gıdalarin Parkinson hastalığına iyi yaklaştığını meydana koymuştur. Elma da bu gıdalardan bir tanesidir. Düzenli olarak tüketilen elma sinir hücrelerinin hasar görmesini engel olan ve hasarları gideren dopamini arttırmaktadır. Hem de içerdiği antioksidanlar yardımıyla metabolizmanın hastalıklarla mücadelesine yardımcı olur.

Elma Kansere Karşı Koruyucudur: 

Birçok bilimsel tetkik neticesinde flavonoidi çok varlıklı olan elmanın %23 oranında pankreas kanserine yakalanma tehlikesini azalttığı meydana konulmuştur. Bunun yanısıra içerdiği bileşenler yardımıyla karaciğer, kolon ve meme kanserine karşı koruyucu tesiri bulunduğu belirlenmiştir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü kolorektal ve meme kanseri tehlikesinin azaltılması amacıyla yüksek derecede lif sahibi olan yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye etmiştir.  Bazı eksperler elmanın kanser hücrelerini yavaşlatıcı ve hem de öldürücü tesirinin bulunduğunu açıklamaktadır.

Diyabete Yakalanma Riskini Azaltır: Günde en az bir elma kullanımı %28 oranında diyabete yakalanma tehlikesini azaltır. Elmanın içerdiği lifler ise kan şekerini düşürme noktasında mühim görevler üstlenir.

Kolesterolü Düşürür: 

Elmanın ortamında tespit edilen lifler kolesterol düzeyinin sağıklı bir düzeyde kalmasını sağlar. Kolesterolün srandardı düzenleyerek ilaveten diğer hastalıklara yakalanma tehlikesini minimuma indirir.

Elma Kalp Sağlığına Faydalıdır: 

Araştırmalar, elmanın içerdiği liflerin arter ve damarlarda meydana gelen plakları çözdüğünü meydana koymuştur.  Plaklar alter duvarlarındaki katılaşma neticesi oluştur ve damarları tıkayarak kanın akışını yavaşlatır. Bu hal da kalbe zarar verir. Kendisinde barındıdığı elementlerle plakların ortadan kalkmasını gerçekleştiren elma, dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlar.

Safra Kesesi Taşlarını Önler:

Safra kesesi taşları sıvıların katılaşmasıyla oluşmaktadır. Bu tür problemler genellikle kilo sorunu olan şahıslarda yaygındır. Safra taşının oluşmasını önlemek amacıyla elma kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Elmanın ilaveten sindirim sistemine yararlı bulunduğu amacıyla kilo vermenizi sağlayacak ve dolaylı olarak safra kesesi taşları neticesinden sizi koruyacaktır.

Elma İshal ve Kabızlığa Faydalıdır:

Sabahları aç karınla tüketilen elma kabızlık sorununi giderir ve bağırsakları temizler. Zayıflamak amacıyla de bu teknik etkilidir. Sabahları aç karınla yenilen elma ilaveten ishal problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Öte yandan, elmanın içerdiği lifler ishale iyi gelir.

Elma Karaciğere Faydalıdır:

Sürekli olarak aldığımız gıdalar bedenimizde toksinlerin meydana gelmesine namacıyla olurlar. Toksinler ise karaciğeri olumsuz anlamda etkilemektedirler. Elma ise bu toksinlerin en büyük düşmanlarındandır. Bu yüzden eksperler, günlük olarak tüketilen bir elmanın, toksinlerden kaynaklanan hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltacağını söylemektedirler.

Elma Bağışıklık Sitemini Güçlendirir:

Elmanın diğer bir özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirerek, bedenin tüm hastalıklar karşısında mukavemetini arttırmasıdır.  Genellikle kırmızı elmada tespit edilen quercetin ismindeki antioksidan bağışıklık sitemini güçlendirmede çok etkilidir.

Elma Kataraktı Önler:
Elmanın kataraktı önlediğine dair geçmişte eksperler arasında tartışmalar vardı. Ancak son vakitlerde oluşturulan incelemeler, elmanın ortamında tespit edilen elementlerin kataraktı %15 oranında azalttığını meydana koymuştur.