Düğün Pilavı

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Düğün Pilavı

  kavurmali-pilav-tarifi

   

  DÜĞÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ YEMEĞİ DÜĞÜN PİLAVI

  Geleneksel bir yemek olan ve düğünlerde verilmesi ile adını alan düğün pilavı yapılması zor bir  yemek olarak bilinmemektedir. Tarife uyulduğunda çok kısa bir sürede pişen ve oldukça lezzetli olan bir yemek olmaktadır. Etli bir yemek olduğu için hem doyurucu hem de besin değeri yüksek olan bir yemek çeşidi olarak kabul görmüştür.

  Düğün pilavı malzemelerini temin etmek oldukça kolaydır. 300-350 gr kuzu eti, tereyağı, 2 su bardağı pirinç,3 su bardağı su ve yeterince tuz. Bu malzemelerle oldukça lezzetli bir yemek elde etmeniz mümkündür. Küp şeklinde doğranmış kuzu etleri tereyağı ile birlikte pişene kadar kavrulur. Daha sonra yağın diğer kısmına pirinç eklenir ve kavrulur. Yeterince su da eklenip pişmeye bırakılır.

  Pişen et ve pilav birbirine karıştırılarak düğün pilavı elde edilir. Düğünlerde hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek olarak kullanılması ile giderek ülkenin diğer bölgelerinde de yayılmıştır. Hala ülkemizde Anadolu bölgesinde oldukça ilgi çeken bu yemek kolay pişen ve ilgi gören bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Malzemeler
  Yapılışı