Domatesin Faydaları Nelerdir

Domatesin Faydaları Nelerdir
8 Mart 2017

Domatesin Faydaları

En çok tüketilen  sebzelerden biri olan domates, aynı zamanda yüksek miktarlarda antioksidan içeriği ile en yararlı gıdalar arasında yer almaktadır.

Domatese kırmızı rengini veren ve güçlü bir antioksidan olan likopen adlı bileşen sağlımıza oldukça faydalıdır

Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini içeren domates kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek ve kanseri önlemek için sürekli tüketilmesi tavsiye edilir

Domatesin Sağlığa Faydaları

Kalp ve Damar Sağlığı: Domateste bulunan likopen kalp ve damarlar için kritik önemi bulunan antioksidan kaynağını sağlar.
Aynı zamanda C ve E vitaminleri ile kalp ve damar hastalıklarının önünü açan serbest radikallere karşı hücreleri korur.
Bunun yanı sıra, düzenli olarak domates tüketmenin kötü kolesterolü düşürdüğü yönünde bazı araştırmaların sonuçları bulunmaktadır.

Domateste bulunan bazı bileşenler pıhtı hücresi olarak da adlandırılan “trombosit” üretimini kontrol altında alır damar tıkanıklığını önlemeye yardımcıdır.
Kemik Sağlığı:

Domatesin antioksidan etkisinin ve özellikle zengin likopen içeriğinin kemik sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya çıkarır.
Kansere Karşı Koruma:
Domatesin kanser’den korunma ve kanser hastalarındada tedaviye yardımcı olması  alanında yapılan araştırmalarda, domatesin özellikle erkeklerde prostat kanseri riskini düşürdüğünün altı çiziliyor.

Bu etkisi ise içeriğinde bulunan alfa-tomatin adlı bileşenin prostat kanserine neden olan hücrelerin üretimini baskılamasından ileri geliyor. Yapılan çalışmalar domatesin akciğer kanseri üzerinde de buna benzer bir etkisinin olabileceğini gösteriyor.

Domatesin Diğer Faydaları

Vitamin ve Mineral Desteği:

Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan domates C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.

Zayıflama:

Kalori kontrolü yaparken vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliği çekmemesi için domates suyu içebilirsiniz.
 

Düşük kalorili olan taze domates suyu hem vücudun ihtiyaç duyduğu suyu sağlar hem de asitli, keskin tadıyla daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Göz Sağlığı:

1 bardak domates suyu günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar. A vitamini göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir.
A vitamini gözlerin düşük ışıkta görmesini sağlar, beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olur, yeni hücre üretiminde önemli bir rolü vardır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar, düzenli olarak domates tüketmenin önemli bir göz problemi olan ve geri döndürülemeyen “makula dejenerasyonu” riskini düşürdüğünü ortaya koymaktadır.

Aynı zamanda antioksidan etki yaratarak çevresel faktörlerin ve yaşlanmanın cilt üzerinde yarattığı olumsuz etkilere karşı koruma sağlar.

Kan Şekeri:
Domateste bulunan “chromium” adlı madde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Böbrek ve Safra Kesesi Taşları:

Bu alanda yapılan çalışmalar henüz yeterli sayıda değil ancak, mevcut araştırmalarda düzenli olarak çekirdeksiz domates yiyenlerde böbrek ve safra taşı oluşumunun azaldığı tespit edilmiş.
Ağrılar:

Eklem iltihabı (arthritis) nedeniyle ağrı sorunu bulunan milyonlarca insandan biriyseniz, domates bu ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir.

İltihap önleyici bileşenler olan flavonoidler ve karotenoidler bakımından zengin domates özellikle iltihaplı hastalıkların neden olduğu ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

Güneşin Zararlı Işınları:

Bitkileri güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruyan karotenoidler ve flavonoidler domateste bol miktarda bulunur.

Yaz aylarında düzenli olarak domates yiyerek cildiniz için doğal bir koruma sağlayabilirsiniz. 2007 yılında “Moleküler Biyoteknoloji” adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, domates ve domates ürünleri zararlı UV ışınlarına karşı ömür boyu koruma sağlayabilir