Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları
6 Mart 2017

Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları Kilo vermek, belirli bir disiplin gerektirir. Sıkı bir şekilde hazırlanmış diyet programı ve buna ek olarak tabi ki düzenli katılım sağlamanız gereken bir egzersiz programı ile vücudun kontrol altına alınması gerekir. Tabi ki çoğu insanın hayat şartları bu zorlu programlara ayak uydurmak için pek de uygun değil.

Peki ne yapılmalı? Tartıldığınızda yüzünüzün gülmesini istiyorsanız, ancak sıkı diyet ve egzersiz programları size cazip gelmiyorsa, birazdan bahsedeceğimiz basit yöntemleri hayatınıza katabilirsiniz. Öncelikle ilk ve belki de en önemli faktörümüz olan su ile başlayalım. Evet evet, su! Yaşam kaynağı olan suyu, hayatınızda daha çok yer vermelisiniz. Özellikle yemeklerden önce bir bardak ılık su içmeniz, size tokluk hissi verir ve öğünlerde aşırı yeme isteğinin önüne geçmiş olursunuz. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı asla es geçmeyin.

Kahvaltı etmek, metabolizmayı hızlandırır ve kalori yakımını kolaylaştırır. Beslenme uzmanları, kahvaltıda kan şekerini düşüren glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketmeyi öneriyor. Yulaf gibi lif oranı yüksek besinler tercih edebilirsiniz. Ana öğünler arasında hissettiğiniz açlık hissini bastırmak için çikolata gibi yüksek kalorili yiyecekler yerine daha sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Fındık, ceviz, kuru meyveler gibi atıştırmalıklar, açlığınızı yatıştıracaktır. Günün en az kalori alınması gereken öğünü akşam yemeğidir.

Yemeklerin göze daha çok görünmesi için daha küçük yemek tabakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca yatmadan 2-3saat öncesinde yemeği kesmek gerekir. Tabi püf noktalarının dışında en önemli etken hareketlilik. Gün geçtikçe gelişen teknoloji nedeniyle neredeyse hareketsiz bir yaşam sürülüyor. Bu da kalori yakımını zorlaştıran en önemli etkenlerden biridir. Gün içerisinde asansör yerine merdivenleri kullanmak veyahut otobüsten bir iki durak önce inip yürüyerek evimize gitmek gibi basit hareketler ile vücudunuzun daha aktif kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim…