Cevizli Erişte

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Cevizli Erişte

  eriste

  SAĞLIKLI TOKLUK İÇİN CEVİZLİ ERİŞTE

  Ceviz içerdiği omega-3 ile sağlığa çok faydalı bir besindir ve tadı itibariyle de gerek hamurlu tatlılar, gerekse makarna ve salatalara sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle cevizli eriştenin de tadına doyum olmamaktadır.

  Malzemeler: 2 bardak erişte, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, ½ yemek kaşığı tereyağ, sıcak su, tuz ve 100 gr iri dövülmüş ceviz.

  Eriştenin pişirilmesinde geniş tava ve sıvı yağ kullanılmalı. 10 dakika kızartmak lezzetini artıracaktır. Hafif renk aldığında üzerini kaplayacak kadar sıcak su eklenmesi ve pilav gibi sıcak suyla 5 dakika orta ateşte pişirilip, daha sonra ocağın altını kapatıp demlenmeye bırakılması yeterli olacaktır. Suyuna yarım çay kaşığı tuz eklenebilir. Tavanın kapaklı olması ve demlenmesi sırasında tereyağı da eklendikten sonra bir kağıt havlunun kapak altına konması kıvamı ayarlamakta yardımcı olacaktır.

  Eriştenin kendi buharında iyice suyunu çekmesi beklenip servis yapılacağı sırada üzerine ceviz eklenmesi cevizin besin değerlerini kaybetmemesi açısından önem taşımaktadır. Dilenirse cevize ek olarak lor ile de servis yapılabilir.

   

  değişik yemek tarifleri

  Sıradaki tarif    patlıcan oturtma

  Malzemeler
  Yapılışı