Biberli Havuçlu Lahana Turşusu Nasıl Yapılır

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Biberli Havuçlu Lahana Turşusu Nasıl Yapılır
  14-16
  kişilik
  30
  dakika


  Kış aylarında en ucuza yapabileceiğimiz turşularında başında havuç ve lahana turşusu geliyor.Bizde fırsatı kaçırmayalım dedik. Hemen tarifine geçelim..

  Malzemeler

  Biberli Havuçlu Lahana Turşusu Malzemeleri;
  Bir orta boy lahana

  2 kilo havuç

  Yarım kilo sivri biber

  Maydanoz

  1,5 su bardağı üzüm sirkesi

  1 su bardağı kaya tuzu

  30 adet soyulmuş sarımsak

  Sıcak su ( el yakmıcak sıcaklıkta olucak )

  1 tatlı kaşığı limon tuzu

  Yapılışı

  Biberli Havuçlu Lahana Turşusu Yapılışı ;

  Öncelikle havuçlarımızın baş ve uçlarını kesip etrafını rendeleyip yiyebilecek şekilde dilimliyoruz. Sonra biberlerimizide aynı şekilde başı ve ucundan kesip ayırıyoruz. En son lahanalarıda elimizle parçalara ayırıyoruz.Lahanalar tek lokmalık yenicek şekilde olması yeterli.

  Hazırlığımız bitti şimdi turşumuzu kurmaya geçebiliriz.Biz turşu bidonumuzu 5 kg seçtik.Turşu bidonumuzun 4 te birine lahanaları koyuyoruz üzerine yarım kg havuç ve 7-8 adet sarımsak ilave edip 1 yemek kaşığı tuzu döküyoruz.

  Daha sonra yine lahanaları ekleyip aynı miktarda havuç sarımsak ekleyip tuzu ilave ediyoruz.Anlaşılacağı üzere bu işlemi 4 kere yaptıktan sonra sirkemizi ilave ediyoruz.

  Üzerine el yakmıcak sıcaklıktaki suyumuzu ilave ediyoruz ve maydonozları ilave edip en üste 1 talı kaşığı limon tuzu serperek turşu bidonumuzun kapağını sıkıca kapatıyoruz.

  Karışımın olması için turşu bidonunu sağa sola veya yana yatırarak hafifçe çalkalıyoruz.Kuru ve güneş görmeyen bir yerde 15 gün saklıyoruz.Daha sonra afiyetle tüketebilirsiniz..