BADEMLİ PİLAV

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  BADEMLİ PİLAV

  bademli_pilav

   

  BADEMLİ PİLAV
  Bademli pilav yapmanız için gerekli malzemeler şunlardır: 1.5 su bardağı pirinç, 3 su bardağı tavuk suyu veya su, yarım çay bardağı badem, 1 yemek kaşığı tereyağı, 4 yemek kaşığı sıvıyağ, bir tutam maydanoz ve yeteri kadar tuz.
  Bademli pilavın yapımına başlarken önce bademler sıcak suda bir süre bekletilerek, bademlerin kabukları soyulur. Daha sonra pilav tenceresinde sıvıyağ ve tereyağı birlikte eritilir. Eritilen yağların içine kabuklarını soyduğunuz bademler atılıp, yağda çok az kavrulur. Sonrada üzerine yıkanmış pirinç eklenerek kavurmaya devam edilir.

  Varsa tavuk suyu, yoksa da normal su ilavesi yapılıp az miktardaki tuzu eklenir ve kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kadar pişmeye bırakılır.
  Pilavı normal su ile yapıyorsanız eğer, tavuk su tablet pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden tavuk su tablet eklemenizi öneririz. Bademli pilav pişmeye yakınken, ince doğranmış maydanoz pilava eklenir. Ocağın altını kapattıktan sonra kağıt havlu serilip demlenmeye bırakılır. Yaptığınız bu tarife bayılacak ve sürekli yapmak isteyeceksiniz. Afiyet olsun.

  Malzemeler
  Yapılışı
  • Etiketler: