Armut Faydaları Nelerdir?

Armut Faydaları Nelerdir?
25 Mart 2017

Armut Faydaları Nelerdir?

Armut içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kalp sağlığına, kanserle olan mücadeleye iyi geldiği için birçok hastalığa iyi gelmektedir. İçinde bulunan C ve K vitaminleri ve içinde bulunan lifler sayesinde kalbe çok iyi gelir. Meme kanserine yakalanma riskini de azaltır. Armut herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz. Armut kan şekerini düşürmeye de yardımcı olan bir meyvedir.  Bağışıklık sistemini güçlendirir bu yüzden güçlü bir antioksidan özelliği olduğu bilinir.  Kemik hastalıklarına da çok iyi gelir. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Armut yemek gün içinde daha çok enerjik olmanıza yardımcı olur.  Sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Hamile bayanlar doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi yani folik asidi vücuda geri alabilmek için sıkça armut tüketmelidirler.

Bazı hastalıkların tedavisi içinde armut tüketiminin bol yapılmasını söylüyorlar doktorlar. Bu hastalıklar; safra kesesi, kolit, gut gibi hastalıklara iyi gelir. Armut düzenli şekilde yendiğinde bu hastalıkların düzelmeye başladığını göreceksiniz.

Armut’un diğer faydalarından bahsedecek olursak; kan basıncını düzenlemeye çalışır, armut ateşi düşürür ve kan basıncını düzenler. Yazın solunum zorluğu çeken kişilere de çok faydalı olduğu bilinir.

Armut cilt hastalıklarına, kırışıklıklara, akneye çok etkilidir. Armut aynı zamanda saç sağlığına da çok faydalıdır. Saç köklerini besler ve daha kuvvetli çıkmasını sağlar. Saçlarınızın daha yumuşak ve daha bakımlı durmasını sağlar. Bu yüzden saç bakımlarının içine armut kullanılır.

Armut suyunun faydaları ise; enerji verir ve kasların çalışmasını sağlar. İçindeki lifler sayesinde kolon sağlığını sağlar. Kabızlık sorunu çeken kişilerde mutlaka armut yemelidir sindirim sistemini düzenleyerek rahatlamanıza yardımcı olur. Armut suyu iltihabı önler ve enfeksiyon sorunlarını çözer. Nefes darlığı çeken kişiler de armut suyu içmeyi ihmal etmesinler.