Kıymalı Türk Böreği ( alt üst böreği )

 • admin
  Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kıymalı Türk Böreği ( alt üst böreği )

  alt_ust_boregi-d03929ad-e4c1-483e-b07a-1fddf7cc1861

   

  Kıymalı Türk Böreği

  Kıymalı Türk (Alt-Üst) Böreği. Bugün sizlere börek tarifi vereceğiz. Bunun için öncelikle gerekli malzemeleri belirtelim. Süt 1/5, zeytinyağı 1/2, maya 1 paket, şeker 1 kaşık, tuz 1 tatlı kaşığı bu malzemeler hamur karışımında kullanılır. İç malzemelerde ise bir adet kuru ve 5 dal yeşil soğan, kımızı biber,350 gr yeteri kadar patates, Tuz, karabiber, biber salçası, yumurta sarısı ve tereyağı.

  Kıymalı Türk (Alt-Üst) Böreği. Malzemelerimizi hazırladıktan sonra tavaya zeytinyağı serpiştirerek soteleşmeli. Bu pepeleşinceye kadar devam etmeli. Sonra biber ve kıyma eklenmelidir. Küçük küçük kesilen patatesler de kesilerek pişirilir. Hamur malzemeleri için bir kap da yoğrularak un eklenir. Bu işlem un ele yapışmamaya kadar devam eder ve mayalamaya bırakılır. Hamur 6 parçaya ayrılır. Dikdörtgen şeklinde tek tek açılır. Aralarına tereyağı sürülerek iç malzemeden serpiştirilir. En üstteki hamura malzeme konulmaz, tereyağı sürülmez.

  Kıymalı Türk (Alt-Üst) Böreği. Hamurlar üzerine bastırılarak yayılır ve zarf şeklinde katlanır. Ters çevrilerek tepsiye konulur.200 derece ateşte pişirilir.

  Malzemeler
  Yapılışı